Ayakkabı Nedir ? Nereden Gelmiştir ? Ayakkabının Tarihçesi

SAĞLIK VE AYAKLARIMIZ

Etrafımıza baktığımızda gördüğümüz ve ne kadar şükretsek az olduğunu bildiğimiz şey sağlıktır. Hayatta her şeyden önemli olan tek gerçek sağlıktır. Yürümek, koşmak, oturmak, kalkmak için kullandığımız, tüm gün yükümüzü taşıyan, en çok bakım ve ilgiyi hak eden ama çoğumuz tarafından hiç önemsenmeyen uzuvlarımız ayaklarımız dır. Ayaklarımızın yükünü hafifleten ve onları muhafaza eden ise ayakkabılarımız dır. Bu yazımda ayakkabıyı sizler için inceledim. Bu yazımda ayakkabının tarihçesinden günümüzdeki kullanımına, yapım aşamasından çeşitlerine kadar ayakkabıya dair her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda neler var ?

AYAKKABI

Bir bileşik ad olan ayakkabının sözlük anlamı; üstü genellikle deri ve benzeri bir şeyden, altı kösele, lastik gibi dayanıklı maddelerden yapılan, özellikle sokakta, her türlü etkiden ayağı korumak için giyilen ayak giyeceği olarak geçmektedir.

AYAKKABININ TARİHÇESİ

Ayakkabılar tarihin her anında insanoğluyla beraber olmuş ve olmaktadır. Ayakkabılar kimi zaman aksesuar, kimi zaman savaş, kimi zaman ise ihtiyaç olarak tüm zamanlarda kullanılmıştır. Ayakkabılar eski çağlarda iklim ve yapılan işlere göre değişiklik gösteriyordu. Antik Mısır’da kızgın kumlardan korunmak için tabanı deri veya tahtadan oluşan sandallar giyilirdi. Eski Yunanlılar balıkçılıkla uğraşır ve avlanırken çizme giyildikleri bilinirdi. Avrupa’da 11. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar sivri burunlu ayakkabılar moda oldu. 19. Yüzyıla gelene kadar ayakkabıların sağ ve sol tekinin herhangi bir farkı yoktur yani ikisi de aynı şekildeydi. Sağ ve sol ayaklar için ayrı ayrı ayakkabı üretimine ilk olarak ABD’de, Philadelphia’da başlandı. Altı lastik ayakkabılar ise ilk olarak 1916’da yine ABD’de yapıldı ve bunlara ‘ket’ (ked) adı verildi. Kadınlar için ilk bot 1840 yılında Kraliçe Victoria için dizayn edildi. Bağcıklı rahat yürüyüş ayakkabısı ise Birinci Dünyâ Savaşı sırasında ortaya çıktı. Osmanlı Türkleri’nde de deri işleme sanatının çok gelişmiş olması ve özellikle Yeniçeri Ocağı’nın at binmede uygun olan yumuşak deri çizmelere gösterdiği ihtiyaç yüzünden ayakkabıcılık çok gelişmiştir.

Eski çağlarda kullanılmış bazı örnek ayakkabı ve sandalet çeşitleri;

Eski çağlarda ayakkabı

Eski dönemlerde ayakkabı

Eski dönemlerde ayakkabı

Eski dönemlerde ayakkabı

Eski dönemlerde ayakkabı

Eski dönemlerde sandalet örnekleri

Eski dönemlerde ayakkabı

Eski dönemlerde sandalet örnekleri

Ayakkabı Numaram Kaç ?

Ayakkabı Yapım Aşamaları Nelerdir ?

Ayakkabı Bölümleri ve Terimleri Nelerdir ?

 

Enver Demircioğlu

1991 yılında İstanbul da doğdum. 2011 yılından beri mağaza otomasyon, barkod sistemleri, el terminalleri, e-dönüşüm hizmetleri, erp danışmalık ve sistem yöneticiliği konularında hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir